Hlavní stránka > Nezařazené > Přátelství Prachatice – Zvolen
51f165d33c9d80401600007b_budik.png
19.6.2017
Administrátor

Ve čtvrtek 15. 6. 2017 naši školu, ZŠ Prachatice Zlatá stezka 240, navštívila partnerská škola ze Zvolena.

Partnerství trvá už více jak deset let, ale návštěva se uskutečnila podruhé. Zvoleňáci zakomponovali návštěvu školy do své poznávací exkurze po Jihočeském kraji. Nejvíce se na návštěvu těšili ti, kteří si s kamarády ze Slovenska dopisují.

Nastal den „D“ a všichni jsme netrpělivě očekávali autobus, který zaparkuje před školou. Tak se i stalo a z něj vystoupilo 45 žáků se třemi učitelkami. Všechny přivítala paní ředitelka. Nejdříve jsme se sešli v tělocvičně, abychom vzájemně poměřili síly v našem pětiboji. Musíme ocenit zapálení a bojovnost slovenských kamarádů, protože disciplíny viděli poprvé, ale poprali se s nimi statečně. Vždy zaostali jen o malý krůček. Nikomu však nešlo o vítězství, a tak odměny dostali všichni.

Poté se šli Slováci podívat po škole a nahlédli také do výuky prvňáků. Návštěva byla tak spontánní, že si všichni společně zazpívali písničku „Prší, prší“. Slováci slovensky a naši prvňáčci česky. Za odvahu si zasloužili uznání a potlesk od svých starších kamarádů a dostali drobné dárky.

Odpoledne čekalo žáky ze Zvolena setkání s panem starostou a také prohlídka našeho krásného města. Většina využila možnosti shlédnout Prachatice z ptačí perspektivy, tedy z věže kostela.

V pozdních odpoledních hodinách se všichni sešli u ohně, kde už vůbec nebylo poznat, kdo je Čech a kdo Slovák. U opékání špekáčků a drobných her se vyměňovaly kontakty, hledali se kamarádi a čas velice rychle utíkal. Také se společně zpívaly písničky u kytary. Nikdo nevěřil, že už se čas nachýlil a budeme se muset všichni loučit.

A tak zůstalo jen mnoho krásných vzpomínek a slib, že to musíme zopakovat. Věříme, že se v příštím školním roce zase podíváme na Slovensko my.

Mgr. Alena Smolíková