51f165d33c9d80401600007b_budik.png
4.10.2019
Administrátor

Žáci naší školy Zlatá stezka 240 se zúčastnili v úterý 1. 10. 2019 projektového dne v rámci programu BEACON spolu se školou v Národní ulici a partnerskou školou z Hannoveru.

Žáci čtvrtých až šestých tříd se zajímali o klimaticky přátelské jídlo. Rozdělili se do skupin a každá měla specifický úkol. Nejvíce nás zajímali vlastní zdroje. Začali jsme prozkoumávat vlastní zahradu, co všechno by se dalo využít. Našli jsme mnoho „jedlých“ rostlin, jako například rakytník, kdouloň, borůvky kanadské, mnoho druhů bylin a samozřejmě i jablka. Proto další skupina už hledala recepty, jak to využít a připravili chutné dezerty z jablek.

Dále jsme se zajímali i dovoz potravin v našich supermarketech. Docela nás zaskočilo, že v jednom z nich mají pouze 1/3 zboží z ČR. Naopak nás mile překvapil zájem o zboží v místním farmářském obchodě, ten navštíví denně až 200 lidí.

Samozřejmě že s potravinami souvisí i obaly a odpad. Zajímala nás hlavně bezobalová technika. Nákup do vlastních obalů je možná i v našich supermarketech, týká se jen některého zboží, například pečiva nebo ovoce a zeleniny. Další skupina zdůraznila potřebnost vlastních obalů pro svačiny ve škole, protože zmenšíme množství odpadu.

Nejstarší spolužáci se zajímali o uhlíkovou stopu potravin a množství vyprodukovaného CO2 v rostlinné i živočišné výrobě. Zjistili například, že když si koupíme půl kg banánů z Kostariky, uvolní se do ovzduší 2 385g CO2, což je tolik, kolik se uvolní spálením 1,24 kg uhlí.

Všechny informace žáci předali ostatním spolužákům při společné prezentaci v divadelním sále školy. Mnoho zajímavého si odnesli i domů a předali svým rodičům.

Mgr. Alena Smolíková