Hlavní stránka > Nezařazené > Druháci v galerii objevovali pišlíky
51f165d33c9d80401600007b_budik.png
8.1.2020
Administrátor

Děti ze druhé A si po novém roce zahrály na detektivy, a hned v prvním školním týdnu se vydaly po stopách pišlíků. Tento zvláštní název v sobě skrývá vlastně všechny osoby, které se v dětské fantazii dají vytvořit a vymyslet.

Právě proto pišlík na první pohled vypadá nenápadně – připomíná obyčejnou dřevěnou figurku. Ale díky této univerzálnosti se dá zaměnit za cokoliv, co děti napadne – nejčastěji bývá pilotem, řidičem, námořníkem, ale může se stát indiánem, panenkou nebo dalšími postavami. Přesně tak je nejprve pro své vlastní děti, později i pro ty ostatní, vytvořil pan Václav Kvapil z Jeseníků.

Všechny tyto poznatky se druháci dozvěděli při návštěvě Galerie Neumannka, kde se dali pišlíci nejen potkat, ale také přistihnout při zajímavých činnostech, které děti ohromně zajímaly.  Postupně jim je představil majitel galerie Neumannka, pan Ing. architekt Jakub Nepustil.

V precizním uměleckém zpracování tak byly k vidění dřevěné ponorky, letadla, autíčka, sloni, koníci, ale také zajímavé balanční kameny, káča, klukovský prak či nožík.

O všem, co bylo na výstavě k vidění, se navíc dají poslouchat pohádky o pišlících v podání předních českých herců, nebo využít dřevěné pomůcky pro matematiku a počty všeho druhu.

Návštěva galerie děti natolik zaujala, že někteří zruční žáci zkusili vytvořit pišlíky doma, další je malovali, a někdo si dokonce z poměrně vratkých balančních kamenů vytvořil svou vlastní dřevěnou věžičku s pišlíkem na vrcholu.

Jana Mühlsteinová