Hlavní stránka > Školní akce > Exkurze do rašeliníčkovo království
51f165d33c9d80401600007b_budik.png
31.5.2016
Administrátor

V rámci udržitelnosti projektu Příroda je život jsme my, žáci čtvrtých tříd ZŠ Prachatice, Zlatá stezka 240, navštívili i v letošním roce NP a CHKO Šumava. Naše cesta vedla k Informačnímu středisku ve Svinné Ladě, které se nachází v těsné blízkosti rašeliniště Chalupská slať u obce Borová Lada. Zde na nás čekal náš průvodce, který nás po celou dobu provázel programem environmentální výchovy s názvem Rašeliníčkovo království. Navštívili jsme Chalupskou slať a pomocí poznávacích klíčů jsme určovali názvy rostlin a živočichů tohoto ekosystému. V informačním centru jsme zhlédli film o NP a CHKO Šumava, mohli jsme si prohlédnout a zahrát interaktivní hry, které zde byly pro děti nachystané. Všechny informace jsme pak mohli shrnout v pracovním listu, který byl k tomuto výukovému programu zhotoven.

Dále pak naše cesta pokračovala do Borové Lady.  Zde jsme navštívili nejprve pstruhovou líheň. Viděli jsme zde jikry pstruha potočního, které jsou umístěny kaskádově poskládaných bílých kádích, kterými neustále musí protékat čistá voda, jinak by rybí jikry uhynuly. Ty se potom vysazují do potoků Národního parku Šumava. Moc se nám líbilo také krmení pstruhů ve venkovních bazéncích, kde jsou ryby uchovávány před umělým výtěrem.

Pak naše cesta směřovala do Sovince, který se také nachází v Borové Ladě a je umístěn ve starém lomu. Sovy zde byly ve venkovních voliérách. Mohli jsme zde vidět například výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, sýce rousného či sovu pálenou.

Celá tato exkurze na Šumavu se nám nejenom moc líbila, ale také jsme se při ní dozvěděli mnoho nových informací.

žáci 4.B s p. uč. Janou Ištokovou