Hlavní stránka > Školní akce > Jak slavíme deset let naučné stezky kolem „Stezky“
51f165d33c9d80401600007b_budik.png
29.9.2014
Administrátor

Ač se to nezdá, naučná trasa, která představuje návštěvníkům školy Zlatá stezka různé druhy dřevin i další zajímavosti, letos oslaví deset let od svého obnovení.

Za dobu svého trvání se některé relaxační  prvky opotřebovaly,  bylo tedy nutné je odstranit a vyměnit. Uveďme třeba venkovní třídy s dřevěnými přístřešky, které přestaly být pro děti bezpečným útočištěm, takže o letošních prázdninách byla vystavěna třída nová, v jiném, lépe vyhovujícím místě areálu.

V blízké budoucnosti je také naplánováno doplnění stezky o další možnosti exteriérových aktivit, které by byly situovány do prostoru bývalých pozemků.

Jednou z oblíbených činností, které lze v areálu školy vyzkoušet, je chůze po hmatovém chodníku. Na něm bosé nohy střídají povrchy měkké a příjemné – mechy, piliny; pak neutrální – štěrk či oblázky, a také terén choulostivým chodidlům méně  přející, například šišky a hrabanku.

Během letní sezóny a období prázdnin chodník vždy prodělá provozem i časem negativní proměnu, některé elementy uschnou, jiné se roznesou do okolního prostoru, někde bujně vyroste plevel, a je potom třeba „hmaťák“ na nový školní rok řádně připravit.

Pro letošní, jubilejní, platí toto pravidlo dvojnásob. Čtvrťáci při pracovním vyučování vzali do ruky patřičné nářadí, a části povrchů, kde to bylo možné,  jen upravili, vypleli, shrabali z nich listí, některé prvky  ale bylo třeba doplnit. Nejraději děti pracovaly s mechem a pilinami  z připravených pytlů.

Na závěr se po hmatovém chodníku žáci několikrát naboso prošli, aby vyzkoušeli a zhodnotili  výsledek své práce doslova na vlastní kůži.

Posléze děti  opravený chodník  na pár dnů přikryly, protože ve středu, 24. 9., má probíhat ve spolupráci s knihovnou křest knihy spisovatele Hynka Klimka, jejíž děj se částečně odehrává na naučné stezce, a areálem školy bude procházet spousta návštěvníků i různých hostů. Všichni se zastaví třeba u vzácného zmarličníku nebo ve zmíněné nové třídě v přírodě.

Knihu O víle Majolence a profesorovi z Prachatic spoluvytvářely děti z pátých tříd a jedna žákyně z letošní čtvrté třídy, které v pohádkových kostýmech hosty přivítají a stezkou je i s krátkým programem provedou.

Představení díla přímo na školní stezce spojené s autogramiádou bude jistě důstojnou připomínkou desetileté existence stezky.

Jana Mühlsteinová, 22. 9. 2014