51f165d33c9d80401600007b_budik.png
23.1.2014
Administrátor

Co je to Masopust? Proč se tak jmenuje?  A odpovědi na další otázky, které s tímto obdobím a touto lidovou tradicí souvisí, se mohli dozvědět žáci prvního stupně ze ZŠ Prachatice Zlatá stezka 240 v programu s názvem Ztracený masopust. Tento program, ale i další jiné, připravilo pro školy Muzeum české loutky a cirkusu Prachatice.

Zábavnou a hravou formou se tak děti například dozvěděly, že se tak nazývá období od Tří králů až do Popeleční středy. V tomto období se lidé veselili, konaly se zábavy, karnevaly a zabíjačky. Vrcholem Masopustu byl masopustní průvod, kdy se chodilo od domu k domu a účastníci reje byli pohoštěni jídlem nejčastěji koblihami, pitím a obdarováváni penězi. Každá maska mívala dříve svůj význam. Nejznámější maskou byla maska medvěda a při každé zastávce si s ním hospodyně a děvčata musela zatancovat. Medvěda na provaze vodila jiná maska – medvědář. Masopustní průvod končil taneční zábavou, spojenou s „pochováváním basy“. Ta byla slavnostně vynesena ven ze sálu a „pohřbena“. Po tomto aktu definitivně skončil čas veselí a nastal čas půstu.

Součástí programu v muzeu byla i samotná výroba masopustní masky, kterou mohou žáci použít i na školním masopustu. Ten se stal již tradicí, protože naše škola ho ve spolupráci se SPgŠ pořádá již 8 rokem. A tak i letos 4. března můžete v ulicích města Prachatice vidět řadu zajímavých dětských masek.  Všichni jste srdečně zváni.

Mgr. Jana Ištoková